Jak rozpocząć zmianę?

Jeśli nie wiesz, co dalej w Twoim życiu, zrób po prostu następny właściwy krok…

Jak zrobić właściwy krok?

Masz tak, że gdy dużo się u Ciebie dzieje albo masz przed sobą jakieś duże wyzwanie, zamierasz w bezruchu i w bierności?

Ja tak miewam i problemem nie jest kiedy na chwilę się zatrzymasz. Problemem jest gdy zastygasz w tej pozie niczym posąg na dni, tygodnie, miesiące albo lata. Straszne prawda?

Dzieje się tak, gdy skupiamy się na końcu „podróży”, ogromnym celu, który nas czeka. Sama droga do niego nas przeraża. Miałam tak, gdy uczyłam się jeździć samochodem. Tak obawiałam się tego co może mnie spotkać, że… no cóż ze strachu aż zalewałam się potem.

A rozwiązanie jest tak proste – skupiaj się na tym co tuż przed Tobą. Patrz jak pokonujesz ten obecny odcinek trasy, bo nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego ale jesteś w stanie bezpiecznie pokonać te kolejne metry drogi.

Z podejmowaniem decyzji i działaniem jest podobnie.

Zwykle dobrze wiemy, co możemy teraz zrobić i klucz jest właśnie w tym, by na tym się skupić. Bo kiedy zrobisz właśnie ten krok, lepiej ujrzysz to co po nim. To tak, jak przy jeździe samochodem, kiedy jedziesz światłami oświetlasz sobie kolejny, niezbędny odcinek drogi do pokonania. Wystarczy więc zrobić ten kolejny krok, by ujrzeć więcej i wiedzieć więcej

Jaki możesz zatem zrobić kolejny krok?

„Nie myśl o tym, jak długą drogę masz przed sobą. Nie mierz odległości między startem a metą. Takie rachuby powstrzymają cię przed zrobieniem następnego małego kroczku. Jeśli chcesz zrzucić 20 kilogramów, zamawiasz sałatkę zamiast frytek. Jeśli chcesz być lepszym przyjacielem, odbierasz telefon, zamiast go wyciszać. Jeśli chcesz napisać powieść, siadasz i zaczynasz od jednego akapitu.

Boimy się poważnych zmian, ale zazwyczaj mamy dość odwagi, żeby zrobić następny, właściwy krok. Jeden nie-wielki krok, a potem kolejny. To wystarczy, żeby wychować dziecko, zdobyć dyplom, napisać książkę, spełnić swoje najśmielsze marzenia. Jaki powinien być Twój następny, właściwy krok? Nieważne, o co chodzi – po prostu zrób to.” – Regina Brett

Co może być Twoim pierwszym, małym krokiem?

Więcej o tym, jak przebiega zmiana przeczytasz tu: Etapy zmiany – czego się możesz spodziewać?