Stres – jak sobie z nim radzić?

Odczuwasz bóle karku, kręgosłupa, migreny lub dolegliwości przewodu pokarmowego? To może być sygnał, że jesteś przeciążony stresem.

Stres jest reakcją ciała na trudną sytuację wymagającą działania. Jest czymś co stawia nas w stan gotowości, by aktywnie zadziałać i rozwiązać  problem. Działa zatem mobilizująco i w tym wymiarze wywiera na nas pozytywny wpływ.  Jednak gdy taki stan się przedłuża, stanowi znaczne obciążenie dla naszego organizmu i stanu psychicznego, może zatem prowadzić do rożnych objawów.

Psycholog Zgorzelec PsychoterapiaMożna przyrównać to do trzymania szklanki z wodą w wyciągniętej ręce. O ile trzymanie takiej szklanki przez kilka minut nie powinno sprawić nam trudności, o tyle przedłużające utrzymywanie jej w tej pozycji może przyprawić nas o ból całego ramienia.

Podobnie tutaj, długotrwały stres prowadzi do przeciążenia fizycznego i psychicznego. Obniża się wówczas nasza jasność myślenia, zdolność do adekwatnych reakcji i odporność.

Jeśli zatem odczuwasz u siebie drażliwość, niepokój, trudności ze snem, trudności z koncentracją, podwyższone ciśnienie, bóle głowy, kręgosłupa to sygnał alarmowy by zwolnić i zadbać o wyciszenie.

Co możesz zrobić?

Sposobów jest wiele: najprostszy to znajdź  czas na odpoczynek.  Zaplanuj, że zrobisz coś dla siebie, coś co sprawia Ci przyjemność. Może to być ciepła kąpiel, wieczór z książką, posłuchanie ulubionej muzyki, ugotowanie ulubionej potrawy lub jakaś inna czynność przy której ładujesz baterie.

Korzystaj ze wsparcia społecznego. Jeśli masz zaufanego przyjaciela porozmawiaj z nim o tym co Cię martwi. Często już samo zwierzenie się z problemów sprawia, że spada z nas ciśnienie.

Zadbaj o aktywność fizyczną. Może lubisz tańczyć, jeździć na rowerze, biegać? Udowodniono, że poświęcanie czasu na aktywność sportową dodaje nam energii życiowej.

Idź na spacer do parku. Kontakt z przyrodą pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu pod względem fizycznym i psychicznym. Stąd coraz częściej słyszymy w telewizji o rytualne przytulania się do drzew.

Doceniaj każdy dzień. Jeśli jeszcze tego nie robisz, zacznij wypisywać każdego dnia powody do wdzięczności. Zobaczysz jak bardzo zmieni się Twoja perspektywa postrzegania trudności.

Zadbaj  również o odpowiednią ilość snu i dobre odżywianie. Co jednak gdy czujesz, że potrzebujesz czegoś więcej?

Zadbaj o emocje a zapewnisz sobie wewnętrzny spokój

Coaching we Wrocławiu - redukcja stresu

Dobre zarządzanie emocjami stanowi klucz, by lepiej radzić sobie ze stresem.

Bardzo ważne jest byś zaakceptował to na co nie masz wpływu. W przeciwnym razie ciągła walka z rzeczywistością będzie Cię wyczerpywać. Skup się raczej na tym, co możesz zrobić w tej sytuacji i tym się zajmij.

Ustal również co sprawia, że dopadają Cię negatywne emocje a następnie poszukaj sposobów na efektywne działanie, by zadbać o wewnętrzny spokój.

Możesz przeanalizować to sam. Jeśli jednak trwasz w stresie zbyt długo i czujesz że jesteś przeciążony lub  wyczerpany  skorzystaj z pomocy coacha lub psychoterapeuty, który pomoże Ci spojrzeć na siebie i problem obiektywnie, dzięki temu będziesz mieć szansę na zregenerowanie sił.

Zadbaj o kontakt z ciałem

coaching na stres, emocje - Wrocław i Zgorzelec, coaching onlineNa sesjach możesz również skorzystać z programu redukcji stresu opierającego się na praktykowaniu uważności – mindfulness. Jest to umiejętność kierowania swojej uwagi na bieżących doświadczeniach, dzięki czemu nabywasz pełniejszego kontaktu ze swoim ciałem i umysłem. Regularne ćwiczenia pogłębiają świadomość swoich myśli, emocji i doznań. To z kolei wpływa na zwiększenie pozytywnego nastawienia do siebie i i innych, samoakceptacji, lepszego radzenia sobie z problemami i stresem.

Co zatem zyskasz dzięki skorzystaniu ze wsparcia coacha lub psychoterapeuty?

  • umiejętność redukowania stresu
  • lepsze rozumienie emocji
  • większą samokontrolę
  • większą  efektywność w obowiązkach
  • więcej cierpliwości dla siebie i innych
  • lepsze zdrowie

Na koniec ofiaruję Ci myśl, która jest mi bardzo bliska:

„Wartość uważności polega na tym, że inną, przestronniejszą uwagą ogarniamy to, co faktycznie dzieje się w życiu chwila po chwili. Polega też na tym, że zauważamy cud i urok samego swojego istnienia i dostrzegamy więcej możliwych sposób bycia, poznawania, działania. Że bardziej świadomie przeżywamy życie, spotykamy się z nim i czule je obejmujemy.”

John Kabat-Zinn

I właśnie tego Ci życzę 🙂

coaching - psychoterapia online i Wrocław