Jak skutecznie osiągać cele?

Co zrobić, by osiągać cele?

Już niedługo nowy rok i zgodnie z tradycją większość z nas wyznaczy sobie postanowienia noworoczne i cele. Z pewnością jest to godne pochwały.

Pomyśl jednak, ile razy obiecywałeś sobie, że zaczniesz ćwiczyć, poprawisz angielski, schudniesz, zmienisz pracę? A jak długo wytrwałeś w tym postanowieniu?

Niestety bardzo często już po dwóch, trzech tygodniach stycznia orientujemy się, że zaliczyliśmy fiasko.

Jak to zmienić? Co zrobić, by tym razem było inaczej?

Podzielę się z Wami kilkoma sprawdzonymi sposobami na wyznaczanie i skuteczne realizowanie celów.

  1. Znajdź cel, na którym naprawdę Ci zależy. Pomyśl, jaka zmiana najbardziej pozytywnie wpłynie na Twoje życie i odczuwane zadowolenie. Wyznaczony cel musimy mocno poczuć w sercu, bo z niego pochodzi nasza motywacja.
  2. Określ co dokładnie oznacza dla Ciebie wyznaczony cel. Nazwij go w sposób jasny, wyznacz jego miarę – tak by wiedzieć w którym momencie został osiągnięty, wyznacz konkretną datę i sprawdź, czy jest on w zasięgu Twoich możliwości. Zachowaj realizm. Dobrze przecież wiesz, że nie nauczysz się nowego języka w 1 jeden miesiąc.
  3. Zaplanuj drogę do celu. Zastanów się jakie kroki musisz wykonać, by osiągnąć swój cel. Co musi się wydarzyć za 6 miesięcy, 3 miesiące, dwa tygodnie i już dzisiaj? Okaże się się, że jeśli zaczniesz działać już dzisiaj, wykonując jeden mały krok, natychmiast odczujesz satysfakcję, bo przybliżyło Cię to do sukcesu. Zrób więc dobry plan działania i realizuj go krok po kroku – utrzymasz w ten sposób pozytywną energię.
  4. Zastanów się czego potrzebujesz co realizacji celu? jak to osiągniesz?
  5. Poszukaj wsparcia. Podziel się z bliskimi swoimi planami. Nie wszyscy zareagują z entuzjazmem, lecz znajdą się na pewno osoby, które mogą dodać Ci zachęty i z którymi będziesz mógł dzielić się swoimi postępami, a to też jest motywacja!
  6. Jeśli spotykasz w swojej głowie blokujące myśli, rozlicz się z nimi. Zrób remanent, by nic Ci nie odbierało energii.

I pamiętaj:

„Zrobione jest lepsze niż doskonałe. Także działaj, działaj i działaj!

Jeśli natomiast czujesz opór lub blokadę przed działaniem, zapraszam na coaching.