Pokonaj ograniczające przekonania

Jeśli uważasz, że coś potrafisz to masz rację, jeśli uważasz że czegoś nie potrafisz, to także masz rację!
Henry Ford

Zmień przekonania a zmieni się Twoje życie

Co tak naprawdę nas ogranicza? Czy nie są to przekonania wpojone nam w dzieciństwie? Zobacz dlaczego warto zrobić z nimi porządek.

Jakub* już od dzieciństwa słyszał „nie poradzisz sobie”, ” jesteś za słaby”. Kiedy był w technikum i zbliżał się okres matury od nauczycielki słyszał „nawet nie podchodź do matury, nic z tego nie będzie”, „na pewno oblejesz”. Przyszedł czas matur i Jakub rzeczywiście nie zdał. Czy domyślasz się dlaczego? Stało się tak ponieważ uwierzył, że nie da rady i nie przystąpił do egzaminu.

*imię zostało zmienione

Nick Vuijcic urodził się bez rąk i nóg. W dzieciństwie spotkał się z wyzwiskami i prześladowaniem ze strony rówieśników. Mama powtarzała mu jednak, że kalectwo można pokonać jeśli tylko naprawdę się tego chce. Dziś jako dorosły człowiek podróżuje po świecie, serfuje, nurkuje, ma synka i prowadzi dwie firmy.

Dlaczego życie tych dwojga ludzi potoczyło się całkiem inaczej?

Okazuje się, że przekonania które najsilniej na nas oddziałują zostały ukształtowane w dzieciństwie. To co nam wtedy mówiono dzisiaj wpływa na to, czy podejmujemy się nowych wyzwań.

Jeśli mówiono nam „dasz radę” jesteśmy otwarci na nowe i stale wyznaczamy sobie ambitne cele. Natomiast jeśli stale słyszeliśmy: „nie uda ci się, to nie dla ciebie, nie poradzisz sobie, jesteś za słaby, fajtłapa, nie wychylaj się” czujemy się jakby podcięto nam skrzydła, unikamy zatem wszelkiego ryzyka.

Henry Ford powiedział kiedyś:

„Nie sadzę, by ktokolwiek wiedział wystarczająco dużo, aby właściwie ocenić, co jest możliwe, a co nie”.

Czy pozwolisz zatem by takie przekonania stanowiły mury dla Twoich marzeń? Dzisiaj jako dojrzały człowiek Ty sam decydujesz, czy pozwolisz by te myśli a nie realne trudności, stanowiły barierę dla Twoich celów.

Co ważne, przekonania nie mają żadnego związku z faktami.

Działają raczej na zasadzie samospełniającej się przepowiedni. Tak było w przypadku Jakuba – historii przytoczonej na początku. Jakub uwierzył, że nie zda matury i tak rzeczywiście się stało. Przyczyna była jednak inna niż brak zdolności. On po prostu nie podjął wyzwania, ponieważ z góry uznał, że nie da rady.

Jeśli natomiast wierzymy w swoje siły, mamy pozytywne przekonania na swój temat, chętnie realizujemy swoje cele. Co więcej, w drodze do celu, będziemy koncentrować się na pozytywnych doświadczeniach, co sprawi, że będziemy mieć stale siłę do długotrwałego wysiłku oraz pokonywania przeszkód.

Co zatem zrobisz? Czy powiesz może, że to innym się udaje…  bo są lepsi, mają większy talent, poszczęściło im się. Czy może raczej skupisz się na swoich możliwościach? I zostawisz za sobą samoograniczające przekonania?

Warto pamiętać, że naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko, aby nasze życie było jak najlepsze, by realizować swoje cele i marzenia.Po prostu nikt tego za nas nie zrobi.

Pamiętajmy również,  że sukces stanowi efekt ciężkiej i konsekwentnej pracy. Nie przypadku lecz skupienia na celu i gotowości do poświęceń.

Czy pozwolisz zatem, by złe, blokujące myśli odbierały Ci szczęście?

Zrób z nimi porządek, wypisz je i przeanalizuj czy są obiektywne i realne, czy są tylko myślami…  A następnie porzuć te, które są przeszkodą na drodze do celu i Działaj.

Jeśli natomiast czujesz, że Twoje przekonania są głębokie i Cię unieruchamiają, skorzystaj z pomocy coacha lub psychoterapeuty.

Podsumowując, czy już wiesz dlaczego „jeśli myślisz, że potrafisz lub myślisz, że nie potrafisz, w obu przypadkach masz rację”?

To ty sam projektujesz swą przyszłość.

Pozdrawiam Was ciepło i zapraszam na sesje coachingowe do Wrocławia, Zgorzelca lub online – Coach Agnieszka Rapak