Jak korzystasz ze swych zdolności?

Inspirujące historie – Babcia Moses

Anna Mary Robertson Moses od młodości pragnęła malować obrazy. Nic z tym jednak nie zrobiła. Krewni przekonali ją, że powinna poślubić farmera i wychować gromadkę dzieci. I tak się stało. Jej życie wypełnił skrypt zaprogramowany przez rodzinę. Dopiero w wieku ok. 75 lat, kiedy umarł jej mąż a lekarz powiedział, że jest za stara by pracować na farmie, postanowiła że spełni swoje pragnienie i będzie malarką.

jak wybrać zawód, pracę

Zakupiła podstawowe przybory: pędzel, farby i płótno i zaczęła malować wiejskie krajobrazy. Przez „przypadek” sprzedała kilka obrazów, które niedługo później przyniosły jej światową sławę.

Gdy miała 101 lat jej prace zostały wystawione w galerii w Nowym Jorku a ona stała się znaną przedstawicielką sztuki naiwnej w USA. Do dzisiaj jej obrazy są cenione przez miłośników sztuki.  Miała naturalny talent, potrzebna była jednak odwaga by zacząć z niego korzystać.  Jak myślisz, jak wyglądałoby jej życie, gdyby tę decyzję podjęła wcześniej?

A jak jest z Tobą? Jaki kryjesz w sobie talent?

Czy to co robisz obecnie pozwala Ci w pełni wykorzystać Twoje naturalne zasoby?

Jak wyglądałoby Twoje życie, gdybyś zaczęła korzystać ze swoich talentów?

Badacze o predyspozycjach w pracy

Współcześni badacze uważają, że jeśli praca nie pozwala Ci realizować Twoich wrodzonych talentów i predyspozycji, to tak naprawdę tracisz swój czas i energię, czyli zasoby, które znikają bezpowrotnie. Praca jest dla Ciebie męcząca i frustrująca a w najlepszym wypadku nudna. Może jakoś przysposobiłaś się do obecnej sytuacji ale w dłuższej perspektywie trwanie w takiej sytuacji prowadzi do wypalenia i apatii. I tak, jak w powyższej historii, sami często wtłaczamy się w te ramy pod presją mądrości otoczenia np. „trzeba się ciężko napracować żeby zarobić pieniądze” lub oczekiwań bliskich: musisz być piekarzem, bo w naszej rodzinie…

Natomiast ten kto odkrył choć raz, ile satysfakcji daje korzystanie ze swoich naturalnych talentów, ten już nigdy tego nie porzuci. Kiedy będzie zmieniał się rynek i okoliczności, będzie szukał nowych możliwości, by zajmować się tym do czego jest predestynowany. A Ty co zrobisz? Sprawdź, może coaching poszukiwania ścieżki zawodowej jest dla Ciebie…