O docenianiu siebie

O tym jak docenianie siebie pomaga czerpać radość z pełni życia.

„Jesteś dzieckiem Boga. Umniejszanie samego siebie nie służy światu. Nie osiągniesz oświecenia, okazując nadmierną skromność po to, aby inni nie czuli się wobec ciebie niepewnie. Jako Jego dzieci jesteśmy przeznaczeni światłu. Urodziliśmy się po to, aby wyrażać Jego naturę, obecną w nas samych. Mamy ją wszyscy, bez wyjątku. Pozwalając lśnić własnemu światłu, nieświadomie pozwalamy na to również innym. Wolni od strachu, samą naszą obecnością wyzwalamy naszych bliskich.”   Marianne Williamson

Jak często dziękujesz sobie za to co dobre? A może łatwiej jest ci skupiać się na tym, co ci nie wyszło? na tym co ci nie wychodzi?

Pocieszające jest, że wielu osobom łatwiej jest skupiać się na swoich niedociągnięciach niż na tym za co można się pochwalić. Takie osoby z trudnością przyjmują komplementy lub czuja się bardzo skrępowane, gdy słyszą pochwałę. U Ciebie jest podobnie?

Może zachowujesz się tak, by nie stawiać się w zbyt dobrym świetle? Ponieważ stawiamy nisko poprzeczkę, niewielkie są szanse, że kogoś zawiedziemy.

Czasem jednak czujemy się po prostu bezpieczniej, gdy podcinamy sobie skrzydła. Jeśli przywykliśmy do takiej postawy możemy nawet nie umieć dostrzegać swoich mocnych stron. Każda próba zmiany mogłaby zachwiać nasz negatywy obraz siebie, który zbudowaliśmy przez lata a to groziłoby brakiem stabilizacji.

Nikt z nas nie chce być również narcyzem, bo skazywałoby nas to na samotność. Sami lubimy przecież osoby skromne i unikające rozgłosu. Jak to zatem zrobić by cieszyć się swoimi dobrymi stronami i nie popadać w pułapkę egoizmu?

Doceniaj siebie

Poczucie własnej wartości - coaching online.

Docenianie siebie to umiejętność cieszenia się z tego co jest w nas dobre przy jednoczesnym dostrzeganiu, że wszyscy ludzie mają zarazem cechy dobre i negatywne.

Dzięki takiemu podejściu,  pozwalamy sobie czerpać radość z własnych sukcesów bez nadmiernej pewności siebie. Każdy z nas pragnie zostać docenionym i każdy z nas może zaspokoić tą potrzebę bez szukania potwierdzenia własnej wartości u innych. A więc przyjrzyj się sobie i zauważ w czym tkwi twoje piękno.

Docenianie siebie jest aktem życzliwości wobec samego siebie i zgodą na przyjęcie szczerej pochwały.

Poświęć więc czas i podziękuj sobie w myślach za to jaki jesteś i co robisz dobrze. Może jesteś lojalnym, wspierającym przyjacielem, opiekuńczym rodzicem a może dobrze gotujesz?

Zacznij już teraz. Weź do ręki długopis i wypisz dziesięć cech które w sobie lubisz i chcesz docenić.  Nie muszą być to cechy, w których przejawiasz mistrzostwo. Pozwól sobie być w nich dobrym, tak jak każdy może być dobry w jakiejś dziedzinie.

Jak zatem będzie? pozwolisz sobie przyjąć usłyszany komplement i zachować go dla siebie jako podarunek dla duszy? Jak często chcesz się doceniać, by wzrastać wewnętrznie?

„Nie powierzaj swojego szczęścia i poczucia własnej wartości komuś innemu. Tylko Ty możesz ponosić za to odpowiedzialność. Jeśli nie potrafisz kochać i szanować siebie – nikt inny nie będzie w stanie tego dokonać”.

– Stacey Charter