Wypalenie zawodowe – jak sobie radzić?
O tym jak ważne jest zarządzanie emocjami w pracy i o tym gdzie szukać pomocy
Co to jest wypalenie zawodowe?
Najprościej można powiedzieć, że jest to stan chronicznego zmęczenia, który dotyka trzech poziomów: fizycznego, emocjonalnego i umysłowego.
Na poziomie fizycznym możesz je zaobserwować jako stałe przemęczenie lub/i dolegliwości ze strony układu pokarmowego, bóle głowy, karku, barków, trudności ze snem.
Emocjonalnie może towarzyszyć ci poczucie totalnej porażki, bezwartościowości, braku sensu, drażliwość i nerwowość, cynizm. Poza tym możesz odczuwać brak motywacji, dystansowanie się od pracy oraz trudności w koncentracji. Osoby, które się do mnie zgłaszają często mówią, że „doszły już do ściany” lub że „walą głową w mur.”
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, pamiętaj jednak, że samo czytanie nie zmieni sytuacji. Potrzebne jest wdrożenie na stałe zmian w myśleniu, funkcjonowaniu a nawet samej relacji z pracą, by wyjść z wypalenia do poczucia spokoju i satysfakcji. Tu często potrzebna jest pomoc osoby z zewnątrz.
Na początek zastanów się, czy dotyczą Cię wyżej wymienione objawy na poziomie emocjonalnym, fizycznym lub intelektualnym?
A może twierdząco odpowiesz na poniższe pytania?
Sama myśl o pracy przyprawia Cię o słabość? Trudno Ci wstać rano z łóżka? Stałaś się w pracy bardziej nerwowa i cyniczna? Brakuje Ci energii i czujesz wyczerpanie? Nie odczuwasz satysfakcji ze swoich osiągnięć? Brakuje Ci sił na życie? Bardzo możliwe, że jeśli jeszcze nie przyszło to wielkimi krokami zbliża się do Ciebie wypalanie zawodowe. Nie ignoruj tych sygnałów. Jeśli nie zadziałasz może prowadzić to do depresji…
Codzienna praca dostarcza nam wielu stresorów. Bywa, że orientujemy się, że brakuje nam pewnych umiejętności, jesteśmy zmuszani do udowadniania swojej wartości i kompetencji, doświadczamy napięć w relacjach służbowych i w relacji z klientem. Często oczekuje się od nas, że będziemy działać wbrew swoim wartościom, co odbiera nam radość i motywację do tego co robimy.
Innym razem doświadczamy znużenia. Codzienne obowiązki trącą nudą i czujemy, że utknęliśmy w martwym punkcie. Potrzebujemy nowych bodźców, nowych wyzwań. Co jeśli jednak nie widać ich na horyzoncie?
Przyjrzyj się swoim emocjom, tam jest odpowiedź
Jak reagujesz, gdy doświadczasz stresu w pracy z innymi? Tłumisz swoje emocje i nie reagujesz? A może tłumaczysz reakcje innych splotem złych okoliczności lub słabością charakteru.
Osoby, które mają zwyczaj blokować swoje emocje, działają same przeciw sobie. Taka reakcja powoduje duże zużycie energii, którą można by wykorzystać na efektywną realizację ważnych zadań. Co więc robić?
Bardzo dobrym sposobem jest m. in. zdystansowanie się od zdarzenia – przyjrzenie się mu z odpowiedniej perspektywy. Umiejętność regulowania emocji powoduje, że mniej intensywnie przeżywamy codzienne frustracje i lepiej wydatkujemy swoją energię.
Perfekcjonizm zaciemnia obraz
Jak dobra musisz być w tym co robisz? W czołówce, najlepsza, najszybsza, naj…? Osoby, które stawiają sobie wysoko poprzeczkę zdecydowanie najbardziej narażone są na wypalenie. Dzieje się tak, ponieważ ignorują sygnały płynące z ciała i otoczenia, które mówią, że to nie służy, żeby zwolnić. Takie osoby gotowe są poświęcić niemal wszystko, by dopiąć swojego. Z amoku budzą się dopiero, gdy dopada ich choroba, psują się relacje lub zostają sami. Widzisz się w tym? wiedz że możesz to zmienić.
Bez sensu, bez motywacji
Większość z nas upatruje w pracy czegoś więcej niż tylko zaspokojenia materialnych potrzeb. Chcemy czuć, że to co robimy ma jakiś głębszy sens, że pomagamy w ten sposób innym. Warto zatem sprawdzić jaki szerszy kontekst ma to, co robimy i jak to wpływa na innych.
Inicjatywa też się liczy
Poczucie wpływu na otoczenie, swoboda wyboru rodzaju zadań czy sposobu ich wykonania sprawia, że czujemy się bardziej zmotywowani i zaangażowani w realizację projektów. Jeśli czujemy się tylko trybikiem w machinie, jesteśmy bardziej narażone na wypalenie. Sesje coachingowe pomogą Ci ustalić, czy konieczna jest zmiana pracy, zawodu, czy może są inne rozwiązania, dzięki którym odzyskasz spokój wewnętrzny i radość.
Energia do zmian
Choć wypalenie zawodowe może okazać się prawdziwym kryzysem, może też stanowić mocny bodziec do zmian. Dzięki niemu możemy przeanalizować co tak naprawdę się liczy, co jest naszym życiowym celem i jak odtąd chcemy inwestować swoją cenną energię w przyszłość.
Co zrobisz?
Jeśli praca wyciska z Ciebie soki nie zwlekaj z sięgnięciem po pomoc, ponieważ sygnały wypalenia zawodowego mogą prowadzić do depresji i czasem może być potrzebna nawet pomoc psychiatry.
Zapraszam Cię na konsultację, podczas której ustalimy jak poważna jest sytuacja i wybierzemy odpowiedni plan działania.
Zadbaj o siebie, Agnieszka – Job Coach, konsultant psychoterapii pozytywnej
Zobacz opinie klientów- klik
–
coaching i psychoterapia online, Wrocław, Zgorzelec
Certyfikowany Life i Job Coach , Członek World Association for Positive and Transcultural Psychotherapy (WAPP), Licencjonowany Konsultant Odporności Psychicznej MTQ i Psychoterapii Pozytywnej, praktyk Mindfulness i Compassion Living, pasjonat psychosomatyki, trener mentalny pewności siebie i wykładowca.
Pomogę Ci wyjść z utknięcia, wypalenia i chaosu do mądrego i dobrego życia. W balansie między pracą a życiem prywatnym, w zdrowych relacjach.
Sesje coachingowe, psychoterapeutyczne prowadzę Online oraz we Wrocławiu i Zgorzelcu.