Wypalenie zawodowe a emocje

O tym jak ważne jest zarządzanie emocjami w pracy

Sama myśl o pracy przyprawia Cię o słabość? Stałeś się w pracy bardziej nerwowy i cyniczny? Brakuje Ci energii i czujesz wyczerpanie? Nie odczuwasz satysfakcji ze swoich osiągnięć? Bardzo możliwe, że wielkimi krokami zbliża się do Ciebie wypalanie zawodowe.

Codzienna praca dostarcza nam wielu stresorów. Bywa, że orientujemy się, że brakuje nam pewnych umiejętności, jesteśmy zmuszani do udowadniania swojej wartości i kompetencji, doświadczamy napięć w relacjach służbowych i w relacji z klientem.

Innym razem doświadczamy znużenia. Codzienne obowiązki trącą nudą i czujemy, że utknęliśmy w martwym punkcie. Potrzebujemy nowych bodźców, nowych wyzwań. Co jeśli jednak nie widać ich na horyzoncie?

Przyjrzyj się swoim emocjom, tam jest odpowiedź

Jak reagujesz, gdy doświadczasz stresu w pracy z innymi? Tłumisz swoje emocje i nie reagujesz? A może tłumaczysz reakcje innych splotem złych okoliczności lub słabością charakteru.

Osoby, które mają zwyczaj blokować swoje emocje, działają same przeciw sobie. Taka reakcja powoduje duże zużycie energii, którą można by wykorzystać na efektywną realizację ważnych zadań. Co więc robić?

Bardzo dobrym sposobem jest m. in. zdystansowanie się od zdarzenia – przyjrzenie się mu z odpowiedniej perspektywy. Umiejętność regulowania emocji powoduje, że mniej intensywnie przeżywamy codzienne frustracje i lepiej wydatkujemy swoją energię.

Perfekcjonizm zaciemnia obraz

coach a wypalenie zawodowe

Jak dobry musisz być w tym co robisz? W czołówce, najlepszy, najszybszy, naj…? Osoby, które stawiają sobie wysoko poprzeczkę zdecydowanie najbardziej narażone są na wypalenie. Dzieje się tak, ponieważ ignorują sygnały płynące z ciała i otoczenia, które mówią, że im to nie służy, żeby zwolnić. Takie osoby gotowe są poświęcić niemal wszystko, by dopiąć swojego. Z amoku budzą się dopiero, gdy dopada ich choroba, psują się relacje lub zostają sami. Jesteś gotów zapłacić tak wysoką cenę?

Bez sensu, bez motywacji

Większość z nas upatruje w pracy czegoś więcej niż tylko zaspokojenia materialnych potrzeb. Chcemy czuć, że to co robimy ma jakiś głębszy sens, że pomagamy w ten sposób innym. Warto zatem sprawdzić jaki szerszy kontekst ma to, co robimy i jak to wpływa na innych.

Inicjatywa też się liczy

Poczucie wpływu na otoczenie, swoboda wyboru rodzaju zadań czy sposobu ich wykonania sprawia, że czujemy się bardziej zmotywowani i zaangażowani w realizację projektów. Jeśli czujemy się tylko trybikiem w machinie, jesteśmy bardziej narażeni na wypalenie. Spróbuj sprawdzić, czy możesz to zmienić.

Energia do zmian

Energia

Choć wypalenie zawodowe nie jest niczym miłym, może stanowić mocny bodziec do zmian. Dzięki niemu możemy przeanalizować co tak naprawdę się liczy  i co jest naszym życiowym celem.

Czy wykorzystasz ten moment do wprowadzenia Pozytywnych Zmian?

Zapraszam Cię na sesje coachingu. Korzyści dla Ciebie to: pozytywna zmiana, regulacja emocji, balans życiowy i nadanie sensu.

Coach Agnieszka

coaching Wrocław i online