Wypalenie zawodowe a emocje

Wypalenie zawodowe – jak sobie radzić?

O tym jak ważne jest zarządzanie emocjami w pracy i o tym gdzie szukać pomocy

Co to jest wypalenie zawodowe?

Najprościej można powiedzieć, że jest to stan chronicznego zmęczenia, który dotyka trzech poziomów: fizycznego, emocjonalnego i umysłowego.

Na poziomie fizycznym możesz je zaobserwować jako stałe przemęczenie perfekcjonizm a wypalenie zawodowe - coaching onlinelub/i dolegliwości ze strony układu pokarmowego, bóle głowy, karku, barków, trudności ze snem. Emocjonalnie może towarzyszyć ci poczucie totalnej porażki, bezwartościowości, braku sensu, drażliwość i nerwowość. Poza tym możesz odczuwać brak motywacji, dystansowanie się od pracy oraz trudności w koncentracji. Osoby, które się do mnie zgłaszają często mówią, że doszły  już do ściany lub że uderzają głową w mur.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek coachingowych, z których możesz skorzystać, gdy dostrzegasz u siebie pierwsze sygnały wypalenia zawodowego. Natomiast pod koniec artykułu dowiesz się gdzie szukać pomocy, gdy sytuacja jest poważniejsza.

Na początek sprawdź, czy poniższe stwierdzenia dotyczą Ciebie:

Sama myśl o pracy przyprawia Cię o słabość? Trudno Ci wstać rano z łóżka? Stałaś się w pracy bardziej nerwowa i cyniczna? Brakuje Ci energii i czujesz wyczerpanie? Nie odczuwasz satysfakcji ze swoich osiągnięć? Brakuje Ci sił na życie? Bardzo możliwe, że jeśli jeszcze nie przyszło to wielkimi krokami zbliża się do Ciebie wypalanie zawodowe.

Codzienna praca dostarcza nam wielu stresorów. Bywa, że orientujemy się, że brakuje nam pewnych umiejętności, jesteśmy zmuszani do udowadniania swojej wartości i kompetencji, doświadczamy napięć w relacjach służbowych i w relacji z klientem.

Innym razem doświadczamy znużenia. Codzienne obowiązki trącą nudą i czujemy, że utknęliśmy w martwym punkcie. Potrzebujemy nowych bodźców, nowych wyzwań. Co jeśli jednak nie widać ich na horyzoncie?

Przyjrzyj się swoim emocjom, tam jest odpowiedź

Jak reagujesz, gdy doświadczasz stresu w pracy z innymi? Tłumisz swoje emocje i nie reagujesz? A może tłumaczysz reakcje innych splotem złych okoliczności lub słabością charakteru.

Osoby, które mają zwyczaj blokować swoje emocje, działają same przeciw sobie. Taka reakcja powoduje duże zużycie energii, którą można by wykorzystać na efektywną realizację ważnych zadań. Co więc robić?

Bardzo dobrym sposobem jest m. in. zdystansowanie się od zdarzenia – przyjrzenie się mu z odpowiedniej perspektywy. Umiejętność regulowania emocji powoduje, że mniej intensywnie przeżywamy codzienne frustracje i lepiej wydatkujemy swoją energię.

Perfekcjonizm zaciemnia obraz

coach a wypalenie zawodowe

Jak dobra musisz być w tym co robisz? W czołówce, najlepsza, najszybsza, naj…? Osoby, które stawiają sobie wysoko poprzeczkę zdecydowanie najbardziej narażone są na wypalenie. Dzieje się tak, ponieważ ignorują sygnały płynące z ciała i otoczenia, które mówią, że to nie służy, żeby zwolnić. Takie osoby gotowe są poświęcić niemal wszystko, by dopiąć swojego. Z amoku budzą się dopiero, gdy dopada ich choroba, psują się relacje lub zostają sami. Widzisz się w tym? wiedz że możesz to zmienić.

Bez sensu, bez motywacji

Większość z nas upatruje w pracy czegoś więcej niż tylko zaspokojenia materialnych potrzeb. Chcemy czuć, że to co robimy ma jakiś głębszy sens, że pomagamy w ten sposób innym. Warto zatem sprawdzić jaki szerszy kontekst ma to, co robimy i jak to wpływa na innych.

Inicjatywa też się liczy

Poczucie wpływu na otoczenie, swoboda wyboru rodzaju zadań czy sposobu ich wykonania sprawia, że czujemy się bardziej zmotywowani i zaangażowani w realizację projektów. Jeśli czujemy się tylko trybikiem w machinie, jesteśmy bardziej narażone na wypalenie. Sesje coachingowe pomagają znaleźć obszary w których możesz ponownie zacząć odczuwać satysfakcję.

Energia do zmian

Energia

Choć wypalenie zawodowe nie jest niczym miłym, może stanowić mocny bodziec do zmian. Dzięki niemu możemy przeanalizować co tak naprawdę się liczy  i co jest naszym życiowym celem.

Co zrobisz?

Czy widzisz u siebie obszary do poprawy? Nie zwlekaj z sięgnięciem po pomoc, ponieważ stan wypalenia zawodowego niezaopiekowany prowadzi do depresji. Zapraszam Cię na sesje coachingowe, które pomogą Ci odzyskać wiarę w siebie, swoją sprawczość oraz ponownie poczuć satysfakcję ze pracy.

Zadbaj o siebie, Agnieszka

 Zobacz opinie klientów- klik

coaching i psychoterapia online, Wrocław, Zgorzelec