Pewność siebie – jak budować?

Nie ma wielkiej odwagi tam, gdzie nie ma wiary we własne siły i pewności siebie. Połowa sukcesu zależy od przekonania, że osiągniemy to co zamierzyliśmy.” Orison Swett Marden

A teraz zastanów się o czym ośmieliłbyś się marzyć, gdybyś był pewien, że nie może Ci się nie udać? Co zrobiłbyś inaczej w każdym Twoim przedsięwzięciu gdybyś miał gwarancję, że Ci się uda?

Właśnie w tym tkwi klucz

Kiedy przejawimy pewność siebie dużo łatwiej przychodzi nam podejmowanie nowych inicjatyw oraz wyzwań. Im mamy większa pewność siebie, tym większe wyznaczamy sobie cele oraz tym bardziej angażujemy się by realizować swoje marzenia.

Kiedy zwiększysz pewność siebie, zaczniesz robić to czego naprawdę pragniesz a przestaniesz spełniać oczekiwania przyjaciół i swojego otoczenia. Zdefiniujesz sam jak ma wyglądać Twoje życie.

Dzięki pewności siebie…

  • będziesz aktywniej poruszać się w każdym obszarze swojego życia. Staniesz się bardziej odważny i kreatywny.
  • będziesz gotowy zaangażować się w projekty, które odkładasz na nieokreślone 'kiedyś’.
  • będziesz bardziej przekonujący w relacjach z ludźmi, będziesz śmielej negocjować lepsze ceny i warunki dla twoich przedsięwzięć
  • będziesz lepiej radzić sobie z problemami i trudnościami, ponieważ zmieni się twoje myślenie. Będziesz skoncentrowany na szukaniu rozwiązań
  • będziesz czuć, że panujesz nad własnym życiem
  • będziesz autentyczny

Gdy brakuje pewności siebie…

Większość ludzi ma niestabilną pewność siebie. Mamy skłonność do skupiania się na swoich porażkach i błędach. Natomiast sukcesy marginalizujemy i pomniejszamy tak jakbyśmy na nie nie zasługiwali. Wynika to z naszych wczesnych doświadczeń, kiedy zetknęliśmy się z destrukcyjnym wpływem krytyki, braku miłości i akceptacji. Czujemy wówczas, że „nie jesteśmy wystarczająco dobrzy”. Nie jest to jednak wyrok na całe życie…

Pewności siebie można się nauczyć

Pewność siebie stanowi mentalną właściwość, co oznacza, że możesz się jej nauczyć, dzięki podjęciu praktycznych kroków.

Każdy z nas ma pewna dozę pewności siebie, większą w jednych obszarach i mniejszą w innych. Dokonując analizy, co buduje naszą siłę, jakie nasze działania są korzystne a które w dłuższej perspektywie nam szkodzą, możemy wzmocnić tę cechę.

Zmieniając nasze zachowanie i sposób myślenia, wpływamy na to jak ukształtowuje się nasza pewność siebie. Praca ta wymaga zaangażowania i skupienia, dlatego warto skorzystać ze wsparcia, kogoś kto nas w tym wesprze (coacha, psychoterapeutę) i pomoże przyjrzeć się, tym wszystkim mechanizmom.

Zacznij budować pewność siebie

Zapraszam Cię na sesje coachingowe i psychoterapeutyczne, które wzmocnią Twoją pewność siebie. Spotkanie z coachem możesz zaplanować we Wrocławiu, Zgorzelcu lub online.

Kontakt z coachem >


 

Przyjaźń, relacje – jaki mają na nas wpływ?

„Jesteśmy odzwierciedleniem pięciu osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu. To oni nas motywują, doradzają, krytykują. Przyjrzyj się, z kim Ty przestajesz”
Nancy Drew

Często nie zdajemy sobie sprawy jak wielki wpływ wywierają na nas osoby z naszego najbliższego otoczenia. Z biegiem czasu przejmujemy ich nawyki, zachowanie, sposób działania a nawet myślenia.

Warto się zatem zastanowić:

  • Z kim spędzam czas?
  • Jak ta relacja na mnie działa?

Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, to może czas to zmienić?